آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به احتمال 'حمله بیولوژیکی' دستور داد نیروهای مسلح ایران قرارگاه کرونا ایجاد کنند / 22 اسفند ماه 1398

خامنه‌ای و باقری

22 اسفند ماه 1398

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، می‌گوید این احتمال مطرح است که شیوع ویروس کرونا در ایران "حمله بیولوژیکی" بوده باشد.

او این فرضیه را در فرمانی مطرح کرده که خطاب به سرلشکر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، برای تشکیل قرارگاه بهداشتی و درمانی مقابله با کرونا نوشته است.

بنا به آمار رسمی ۴۲۹ نفر پس از ابتلا به کرونا در ایران درگذشته‌اند، هرچند شواهد و گفته‌های برخی نمایندگان مجلس، کادر درمانی و خبرنگاران حاکی از گسترده‌تر بودن شیوع کرونا در ایران است. چندین نفر از مقام‌های حکومتی در میان مبتلایان و درگذشتگان کرونا هستند.

علی اکبر ولایتی، مشاور آیت‌الله خامنه‌ای که ریاست بیمارستان مسیح دانشوری یکی دیگر از مقام‌های او است، از جمله مقام‌هایی است که به تازگی خبر قرنطینه‌اش منتشر شده است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در دستور خود به سرلشکر باقری هدف از تشکیل قرارگاه بهداشتی و درمانی مورد نظر را سازماندهی خدمات نیروهای مسلح در مقابله با کرونا و از جمله ساخت بیمارستان صحرایی و نقاهتگاه و خدمات مشابه عنوان کرده است.

او گفته این قرارگاه "باید در هماهنگی کامل با دولت و وزارت بهداشت و درمان عمل کند."

پیش از دستور تشکیل قرارگاه ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل شده که گفته می‌شود ریاست آن با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران است.

علاوه بر این یک "شورای پشتیبانی از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا" نیز تشکیل شده است.

آقای خامنه‌ای مشخص نکرده که چه شواهدی فرضیه‌ "حمله بیولوژیک" وجود دارد و احتمال تایید آن چه قدر است، اما در عین حال گفته تشکیل قرارگاه بهداشتی و درمانی می‌تواند "جنبه‌ رزمایش دفاع بیولوژیک" هم داشته باشد.

در روزهای اخیر رسانه‌های ایران به شکل‌های مختلف به احتمال سلاح بیولوژیک بودن ویروس کرونا پرداخته‌اند و از جمله فردی در یک برنامه تلویزیونی با اجرای نادر طالب زاده‌ گفت ممکن است ویروس کرونا برای کشتن ایرانیان طراحی شده باشد و او استدلال کرد تعداد مرگ‌ومیر در ایتالیا به این دلیل بالا است که ژن مردم ایتالیا شبیه مردم ایران است.

در کشورهای دیگر هم مسائل مشابهی مطرح شده اما تاکنون در بررسی‌های مستقل دانشمندان و پزشکان مستنداتی از اینکه ویروس جدید کرونا و بیماری کووید-۱۹ ساخته دست بشر باشد مطرح نشده است.